Poletje in turistična sezona sta v polnem teku, kar pomeni povečano število obiskovalcev in začasnih prebivalcev na območju Policijske uprave Koper. S tem se, kot vsako leto, poveča tudi število varnostnih izzivov. Trenutna varnostna slika na območju Policijske uprave Koper je stabilna in statistično letošnje leto ne izstopa po številu odklonskih dejanj, vendar pa opozarjamo na nekaj pomembnih področij, kjer je potrebna večja pozornost. Zavedamo se, da posamezni primeri, kot so vandalizem, vlomi ali hrup, močno vplivajo na občutek varnosti. Zato v Policiji ukrepamo takoj. Poostreno nadziramo območja z večjim tveganjem, tudi z več uniformiranimi in civilnimi patruljami, ter dnevno sodelujemo z lokalnimi skupnostmi in sosednjimi varnostnimi organi Hrvaške in v Italije. Posebno pozornost namenjamo tudi prometni varnosti – s prilagojenimi postavitvami radarjev in nadzorom voznikov mopedov, ki se pojavljajo kot kršitelji.
Policija zato vse občane in turiste ponovno poziva k odgovornemu in samozaščitnemu ravnanju, ki je ključno za preprečevanje kaznivih dejanj. Med najpogostejšimi so vlomi v vozila in objekte ter tatvine na plažah ali v gostinskih lokalih. Ne puščajte vrednih predmetov na vidnih mestih, zaklepajte vozila, ne puščajte odprtih oken in poskrbite, da bo vaš dom med odsotnostjo videti obiskan.
Samozaščitno ravnanje in splošni preventivni nasveti
Zaščita lastnine in osebne varnosti ostajata ključni. Priporočamo:
· Vozila zaklepajte in vrednih predmetov ne puščajte na vidnih mestih.
· Vrednih predmetov ne puščajte brez nadzora v torbah na plaži, v barih in restavracijah.
· Poskrbite, da vaš dom med odsotnostjo ne izgleda zapuščen.
· Bodite pozorni na sumljive osebe in vozila ter nepravilnosti takoj sporočite na številko 113 ali anonimno na 080 1200.
· Več preventivnih nasvetov najdete na spletni strani: www.policija.si/svetujemo-ozavescamo.
Tatvine koles, skirojev in mopedov – porast v poletnih mesecih
V času turistične sezone se poveča tudi število tatvin koles, električnih koles, skirojev in mopedov, predvsem v obalnih mestih, največ v Kopru. Storilci ciljajo tako na nevarovana kolesa na ulicah in parkiriščih, kot tudi na kolesa priklenjena na nepremične predmete, pogosto pa tatvine potekajo tudi v dnevnem času, tudi na prometnih in obiskanih območjih.
Zaskrbljujoč je tudi porast tatvin električnih koles in skirojev, ki imajo zaradi svoje vrednosti in popularnosti vedno večje povpraševanje. Velik delež teh tatvin je delo organiziranih skupin, ki ukradene predmete prodajajo na domačem in tujem črnem trgu.
Tatvine koles: V letu 2024 smo obravnavali 102 tatvini koles, letos v prvih šestih mesecih pa 34. Največ tatvin je bilo v Kopru in Piranu ter v Izoli.
Tatvine skirojev: V letu 2024 smo obravnavali 47 tatvin skirojev, od tega je bila večina e-skirojev, v prvih 6 mesecih leta 2025 pa 22 skirojev, od tega ponovno večina e-skirojev.
Na območju cele Slovenije smo v letu 2024 zabeležili 1586 tatvin koles.
Kako se zaščititi pred tatvinami koles in skirojev?
· Shranite račune in dokumente, beležite serijske številke ter naredite fotografije svojih koles in skirojev.
· Kolesa in skiroje parkirajte na osvetljenih, video nadzorovanih ali posebej predvidenih mestih. Priklepajte jih na nepremične objekte s kakovostnimi ključavnicami.
· Ko jih ne uporabljate, jih hranite v zaklenjenih prostorih.
· Vozil, v katerih prevažate kolesa ali skiroje, ne puščajte brez nadzora na neprimernih mestih.
· Razmislite o dodatnih napravah za preprečevanje tatvin ali sledilnih sistemih.
· V primeru tatvine nemudoma obvestite policijo in posredujte vse informacije.
· Delite podatke o ukradenih kolesih/skirojih, da povečate možnosti njihove vrnitve.
· Opozarjajte na sumljive osebe ali dogodke in jih takoj prijavite.
· Več preventivnih nasvetov: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/varnost-premozenja/tatvine-koles
Občane tudi pozivamo, da so pri nakupih koles in skirojev, še posebej s sumljivo nizkimi cenami, previdni in zahtevajo dokumente o izvoru, saj lahko v nasprotnem primeru postanejo sodelujoči v kazenskem postopku.
Skupaj za varnejšo skupnost
Policija zagotavlja aktivno prisotnost in sodelovanje z lokalnimi skupnostmi ter usmerjanje policistov tja, kjer se pokažejo operativne potrebe. Vsi skupaj pa smo odgovorni za ohranjanje varnega in prijetnega okolja za prebivalce in obiskovalce.
Vaša vloga je ključna. Lokalni prebivalci najhitreje opazite spremembe – sumljive osebe, vozila ali dogodke. Vse, kar izstopa, nemudoma sporočite na interventno številko 113 ali anonimno na številko 080 1200.
Več koristnih nasvetov najdete na naši spletni strani: https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo